do kasy suma: 0,00 zł
Masz pytanie?
Wolisz kupić przez telefon?
+42 689 83 33
Zabawki 0

Znaczenie zabawy

Znaczenie zabawy jest powszechnie znane. Często bywa (szczególnie w przypadku małych dzieci) jedyną formą komunikacji na linii: dziecko – dorosły. Bawiąc się, dzieci czerpią z tego nie tylko dużą satysfakcję, ale przede wszystkim jest to pierwsza forma poznawania przez nich świata i wyrażania emocji. Między innymi z tego powodu, zabawy nie da się wykluczyć z życia dzieci.


Poznawanie świata


Zabawa to szczególny rodzaj dziecięcej aktywności, bo chociaż ma wymiar edukacyjny – wiąże się z tym najmniejszy opór. Dzięki temu, że dostarcza młodszym i starszym wiele rozrywki – jest ogromną przyjemnością, więc i nauka staje się tym samym bardziej efektywna. Umysł dziecka nie broni się przed nowymi informacjami, które są przez nie w naturalny sposób zapamiętywane. Z tego powodu dorośli chętnie wykorzystują elementy zabawy w nauce, traktując je jako czynnik podnoszący skuteczność takiej edukacji.


W przypadku najmłodszych dzieci –każda zabawa wiąże się z przyswajaniem nowej wiedzy. Dotykając, smakując, patrząc, słuchając, maluch kształtuje w sobie wiedzę o otaczającym go świecie. Bawiąc się na swój własny sposób, dowiaduje się, co, do czego służy, jak dana rzecz wygląda, a także jak należy z nią postępować. Każda forma zabawy jest przy tym świetnym pretekstem dla dorosłych, by uzupełniali tę dziecięcą wiedzę i utrwalali w dziecku właściwe zachowania. To, co bowiem ich pociecha wyniesie z zabawy, będzie fundamentem jego dorosłej wiedzy.


Pobudzanie wyobraźni


Kreatywność i zabawa to dwie ściśle związane ze sobą rzeczy. Zabawa daje upust dziecięcej pomysłowości, bo przede wszystkim niesie za sobą nieograniczone możliwości. Podczas zabawy dziecko może dać się ponieść wyobraźni bez takich konsekwencji jak w normalnym zachowaniu. W zabawie rządzi spontaniczność, brak ścisłych reguł i sztywnej organizacji. Sama zabawka może być inicjatorem całkiem nowej zabawy. Wywołując zaciekawienie, pobudza do działania – najczęściej dostarczając dziecku wielu pomysłów.


Rozwój umysłu


Zabawa jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Aktywność, jaką wykazuje dziecko podczas zabawy, stymuluje je – wpływa na rozwój zarówno drobnych , jak i najważniejszych zdolności - rozwój mowy, pamięci, koncentracji, szybszego przyswajania wiedzy itd. Poprzez zabawę dzieci często rozwiązują jakieś problemy, dlatego to motywuje je do działania. Każde działanie, każda próba wykonania jakiegoś zadania skutkuje większym wytężeniem umysłu, pracą nad poprawą możliwości, podniesieniem poprzeczki określającej poziom trudności. Im więcej prób zakończonych sukcesem – tym motywacja do dalszego rozwoju jeszcze większa.


Właściwości terapeutyczne


Zabawa może być niezwykle pomocna w przezwyciężaniu rozmaitych lęków u dzieci lub utrwalania w nich pożądanych zachowań. Tu duże znaczenie ma oczywiście dostosowanie odpowiedniej rozrywki do występującego problemu. Z zabawek chętnie korzystają na przykład dziecięcy psycholodzy, którzy poprzez zabawę aktywizują dziecko do pracy, burząc jego opór. Sama zabawa staje się również nagrodą za postępy dziecka i zachętą do dalszej pracy. Proces zabawy może mieć także ogromne znaczenie prospołeczne. Zabawa powodująca kontakt z rówieśnikami, wymagająca od dziecka współpracy z innymi albo - wręcz przeciwnie – wzmagająca rywalizację, ma duży wpływ na jego rozwój społeczny. Pozwala budować odpowiednie relacje z innymi, uczy zachowania się w grupie – liczenia się z resztą uczestników zabawy, współpracy, a także wzmacnia pewność siebie i zwiększa poczucie własnej wartości.


Przyjemność


Zabawa nie byłaby tak ciekawa dla dziecka, gdyby nie dostarczała mu dużej przyjemności. Radość, jaką dostarcza dziecku spontaniczna zabawa ma ogromny wpływ na kształtowanie się jego charakteru i podejścia do świata, relacji z innymi uczestnikami. Jest także dużym wytchnieniem, odpoczynkiem pełniącym znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu. Żeby zabawa mogła spełniać te wszystkie rozwojowe role, musi być przede wszystkim rozrywką. W innym przypadku jej dobroczynne dla rozwoju dziecka działanie byłoby minimalne.Nasze dziecko może mieć różne wyobrażenia na temat świata. Są aspekty z nim związane, które lepiej będzie mu zrozumieć poprzez dodatkową zabawę. Na przykład jak wytłumaczyć naszemu dziecku, czym zajmuje się pan w czarnym mundurze z napisem "Policja"? Nie będzie to łatwe zadanie za pierwszym razem. O wiele łatwiej przyjdzie to nam, gdy pokażemy mu realny przykład. Może być to przykład w świecie zabawek lego city. Dlaczego nie? W końcu istnieją całe zestawy dedykowane służbom mundurowym i innym nietypowym zawodom.

Bandytów chwyta pan policjant

Zestaw Lego City baza policyjna jest sporym zestawem. W jego skład wchodzi duży kilkupiętrowy budynek i pojazdy. Dziecko szybko odkryje, że taka komenda ma nie tylko biura dla policjantów, ale i własny areszt. Ciekawym rozwiązaniem jest, że na potrzebę zabawy kraty w nim można przesunąć. To otworzy cele dla nowo przybyłych opryszków. Jest ich kilku i widać po opakowaniu, że nie przepadają za policjantami. Już samo to powinno dziecku dużo wyjaśnić. Dla bezpieczeństwa areszt posiada jeszcze jedno okratowane przejście. Alternatywą dla rzezimieszków jest więc ucieczka na dach albo wyskoczenie za barierkę wprost na parking przed komendą. Zaraz pod aresztem na parterze znajdują się parkingi dla wozów policyjnych. To świetnie wyposażone samochody. Jeden z nich jest autem pościgowym. Drugi to wan z przedziałem na bandziorów. Oba samochody są bardzo ładnie wykonane. Mają widoczną sygnalizację świetlną, która nie jest funkcjonalna. Natomiast wystarczy, by poruszyć wyobraźnię dziecka. Reszta bazy to pomieszczenia dla oficerów. Na parterze wita nas ładny znak "Policja". Obok stoi rower służbowy jednego z policjantów. Zaraz za nim jest pomieszczenie, które spełnia funkcję swoistego monitoringu miejskiego. Naprzeciwko ekranu jest siedzenie oficera dyżurnego. W wolnej chwili popija on sok z kubka. Przy samym wejściu jest też rodzaj maszyny pomagającej identyfikować wchodzącego. Jak widać to nowoczesna komenda policji. Pierwsze piętro jest równie ciekawe. W zabawie nasze dziecko odkryje, jakie są inne obowiązki policjantów. Przecież to nie tylko łapanie bandytów! Pomieszczenie na pierwszym piętrze to prawdziwa baza danych. Jest w niej miejsce na komputer dla policjanta, który może z niego korzystać. Może też on wprowadzić do niego dane i zdjęcia podejrzanych z salki obok. Salka ta ma własny aparat, który uwieczni twarze przestępców na potrzeby policyjnej kartoteki. Drugie piętro to pomieszczenia socjalne i biurowe policjantów. Mogą oni skorzystać z ekspresu do kawy i kontynuować śledztwo pracując nad zgromadzonymi dowodami. To ciekawe pomieszczenie mające wiele szczegółów. Dach bazy policyjnej to duża antena komunikacyjna i osobne lądowisko dla śmigłowca policyjnego. Cały zestaw daje możliwość dziecku poczuć, jak to jest spędzić dzień jako policjant. Do funkcji, jakie spełnia posterunek policji, możemy dodać możliwość zabawy w ściganie zbirów. Wyobraźnia dziecka nie pozwoli oderwać się mu od klocków przez bardzo długie godziny.

Prawie niewidoczni, ale pełni pasji

Innym dość nietypowym zawodem, którego tajniki może zgłębiać nasze dziecko, jest załoga ekipy badającej głębiny morskie. Sami musimy przyznać, że to dosyć niespotykany i ciekawy zawód. Co robi lego badacz głębin? Nasze dziecko okryje, że sprzęt w tej profesji jest bardzo ważny. Równie ważny, jak wiedza. Bez niego nie ma możliwości poznania tajemnic czekających w głębinach. W ramach zestawu nasze dziecko może cieszyć się zabawą statkiem z dźwigiem holowniczym i batyskafem. Do jego dyspozycji są też pomniejsze pomoce takie jak klatka dla nurka schodzącego w głębiny pełne rekinów i bezzałogowy robot. Robot ten ma ruchome ramię, do którego możemy przymocować inne części. Co dokładnie będziemy odkrywać?


Oczywiście tajemnice i skarby na dnie morza! W ramach zestawu nasze dziecko może odkryć wrak okrętu, który przewoził cenny ładunek. Ten ładunek to mnóstwo sztabek złota. Nic dziwnego, że nasi eksploratorzy chcą użyć najnowocześniejszego sprzętu do jego wydobycia. Sam wrak jest tak duży, jak statek który pływa na powierzchni. Cały zestaw jest całkiem spory. Wspomnieć należy też o ekipie badawczej. Statkiem dowodzi uśmiechnięty pan kapitan. W pracach pokładowych pomaga mu sprytny pan marynarz. Reszta zestawu to pięciu płetwonurków, którzy mają na sobie nowoczesne wyposażenie. Całość zestawu prezentuje się wizualnie niezwykle interesująco. Wszystkie jego elementy są pełne szczegółów, które są miłe dla oka. Statek z dźwigiem holowniczym ma piękną kabinę dla kapitana ze sterami i dźwigniami. Dźwig może wciągać i wyzwalać hak na linie. Łódź ma pełno świateł, anten i innych elementów wyposażenia takich, które znajdują się na prawdziwej jednostce. To bezcenna wiedza dla naszej pociechy. Kto wie, może w wyobraźni dziecka wrak z dna da się wyciągnąć, oczyścić, naprawić i wypuścić na morze jako w pełni działający statek? Przecież ekipie badaczy może przydać się druga jednostka pływająca. Czeka na nich wiele innych przygód, które samo dla siebie wymyśli nasze pełne pomysłów dziecko.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium