do kasy suma: 0,00 zł
Masz pytanie?
Wolisz kupić przez telefon?
+42 689 83 33
Sklep z zabawkami 0
Jak wybrać zabawkę

Wybór dobrej zabawki dla dziecka może stanowić poważny problem. Sam atrakcyjny wygląd przedmiotu oraz wywołanie nim dziecięcej radości nie wystarcza. Dobra zabawka powinna być przede wszystkim pożytecznym narzędziem do rozwoju, a więc tak naprawdę tylko inspiracją do dobrej zabawy.


Bezpieczeństwo ponad wszystko


Wybierając właściwą zabawkę, trzeba zwracać uwagę na to by była bezpieczna. Już na pierwszy rzut oka można samodzielnie ocenić, czy dana rzecz spełnią taką funkcję. Bezpieczna zabawka to taka, która jest starannie wykończona, a więc pozbawiona niedoróbek, ostrych krawędzi, niebezpiecznych detali. Dodatkowo musi być wykonana z nietoksycznych materiałów. By się upewnić, że zabawka nie będzie stanowiła zagrożenia, najlepiej sprawdzić jej atesty. W Polsce zabawki podlegają regulacjom prawnym, które nakładają na producentów obowiązek odpowiedniego opisywania tych przedmiotów. Najbardziej restrykcyjne są przepisy dotyczące zabawek dla najmłodszych dzieci (do 3 lat). Podlegają one ocenie Państwowego Zakładu Higieny. Wszystkie zabawki powinny posiadać informację o nazwie i adresie producenta, przeznaczeniu, ewentualne ostrzeżenia i zalecenia. Zabawki bezpieczne mają atesty PZH, IMiD, IPCZD oraz certyfikaty (CE lub ASTM-F963). Jeśli zatem stoimy przed wyborem odpowiedniej zabawki, najlepiej odrzucić te, które nie spełniają powyższych norm i wyglądają tandetnie. Warto sugerować się sprawdzonymi markami. Czasem lepiej jest zapłacić za zabawkę więcej, ale mieć gwarancję, że będzie dla dziecka bezpieczną rozrywką.


Wsparcie dla rozwoju


Dobra zabawka to również taka, która pobudza do aktywności. Dzisiejszy rynek zabawek w dużej mierze wypełniają produkty dostarczające gotowe rozwiązania. Zabawki, które służą tylko do patrzenia, czynią dziecko biernym w zabawie. Najlepsze są więc takie, które oprócz dostarczania rozrywki, mają walor edukacyjny. Dobre zabawki wspierają rozwój dziecka, szczególnie rozwój motoryczny. Dziecko w trakcie zabawy jest aktywne, gimnastykuje poszczególne części ciała i wzmacnia koordynację ruchowo-wzrokową. Zabawa powinna być dobrym ćwiczeniem dla umysłu – uczyć logicznego myślenia, pogłębiać zdolność koncentracji, a także ćwiczyć pamięć. Dobra zabawka powinna dostarczać dziecku wiedzy o otaczającym świecie i uczyć je właściwych zachowań.


Pobudzanie wyobraźni


Im prostsza zabawka, tym bardziej pobudza do zabawy. O tym powinien pamiętać każdy rodzic. Zabawki grające, świecące, mówiące, zdalnie sterowane z pewnością są dla dziecka atrakcyjne, ale tylko przez krótki czas. Zabawki przewidywalne szybko się nudzą i po kilku dniach lub tygodniach mogą zostać odrzucone przez dziecko. Dobra zabawka zatem to taka, która otwiera przed dzieckiem wiele możliwości i pobudza do zabawy. Zabawy, która - choć przy użyciu tych samych narzędzi – za każdym razem może być zupełnie inna. Przykładem mogą być tutaj klocki, które z pomocą dziecięcej kreatywności stają się źródłem niekończących się pomysłów. Jako zabawka nie stanowią całej dziecięcej zabawy, a jedynie są jej początkiem.


Duża rola wieku i zainteresowań dziecka


By zabawka zainteresowała dziecko, musi być dla niego atrakcyjna. Co innego interesuje niemowlę, co innego przedszkolaka, a co innego będzie bawiło ucznia, więc duże znaczenie ma w tym wszystkim wiek dziecka. Większość zabawek ma oznaczenia z zaleceniami wiekowymi, więc łatwo znaleźć zabawkę odpowiednią do poziomu rozwoju. Kupowanie zabawek zbyt łatwych lub zbyt skomplikowanych w odniesieniu do predyspozycji dziecka, może zniechęcić do zabawy. To samo dotyczy zainteresowań. Warto poznać zainteresowania swojej pociechy, by wybrana na tej podstawie zabawka okazała się trafionym zakupem.


Na koniec trzeba dodać, że o atrakcyjności danej zabawki decyduje również jej ładny wygląd. Estetyka wykonania, ciekawy kształt, ładny kolor to nie tylko miłe wrażenia dla oka, ale również pozytywny wpływ na kształtowanie dziecięcego gustu. Jeśli będziemy otaczać dziecko ładnymi przedmiotami, przyzwyczaimy je do pewnej estetyki, której prawdopodobnie będzie wierne w przyszłości.

źródło www.dzieci.pl

Zaczęło się pod koniec XVIII wieku w Niemczech od klocków drewnianych i kamiennych, które rozwijać miały wyobraźnię dziecka i jego zdolności manualne. Te proste w swej formie zabawki nie dawały zbyt wielu możliwości zabawy, jednak idea zabawek konstrukcyjnych przetrwała do dziś, przechodząc rewolucyjne zmiany na przestrzeni lat. Prawdziwy przełom przyniósł wiek XX.

Duńskie zabawki klocki podbijają świat

Klocki Lego znają wszyscy – zarówno pokolenie dzisiejszych trzydziestoparolatków, dla których w latach 90 –tych klocki Lego były obiektem marzeń, jak i dzisiejsze dzieciaki, dla których Lego to standardowy element wyposażenia dziecięcego pokoju. Obecne na światowym rynku zabawek od osiemdziesięciu lat, nie tracą nic ze swojej popularności. Twórca klocków Lego, Oleg Kirk Christiansen z pewnością nie spodziewał się, że niepozorne klocki z plastiku staną się jedną z najbardziej rozpoznawanych zabawek na świecie i symbolem współczesnej popkultury. W niewielkim duńskim miasteczku Christiansen założył rodzinną firmę, której przyświecał cel projektowania zabawek dla dzieci, łączących prostotę z doskonałą jakością wykonania. Początkowo skoncentrowany na drewnianych zabawkach Christiansen z czasem sięgnął po tworzywa sztuczne, tworząc jedną z najbardziej rozpoznawanych marek na świecie. Sama idea modułu z łączącymi się w dowolnych konfiguracjach wypustkami pozostaje niezmieniona od lat, ewoluowały natomiast szczegóły, np. coraz bardziej realistycznie wyglądające elementy, wprowadzenie tematycznych kolekcji czy ruchomych, zdalnie sterowanych konstrukcji. Owocem kreatywności projektantów klocków Lego są kolekcje Lego Duplo dla najmłodszych, Lego City, Lego Friends czy Lego Technic. Warto wspomnieć także o Playmobil – klockach osadzonych w nieco innej koncepcji. To klocki systemowe dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, dające możliwość złożenia trwałych zestawów, od tych najprostszych po najbardziej fantazyjne, które można kupić w sklepie z zabawkami planetaklockow.pl

Małe, plastikowe, znane na całym świecie...

Fenomen Lego polega na ich prostocie, a zarazem bogactwie możliwości ich wykorzystania. Podstawowe moduły to niewielkich rozmiarów klocki o charakterystycznym sposobie łączenia. Tak innowacyjny sposób łączenia klocków Lego umożliwia zbudowanie z nich niemal wszystkiego. Zaś dodatkowe wyposażenie w postaci bajecznych zestawów tematycznych, często stanowiących odzwierciedlenie tego, czym aktualnie zafascynowany jest świat, jeszcze bardziej poszerza granice kreatywności. Specjalistyczne zestawy umożliwiają tworzenie unikalnych, mobilnych konstrukcji, które zachwycają każdego. No właśnie – każdego…Lego to klocki nie tylko dla najmłodszych, dorośli także ulegają ich czarowi. Wystarczy wspomnieć chociażby zapierające dech w piersiach wystawy klocków Lego.

Jak już wspomniano, klocki Lego liczą sobie 80 lat, od samego początku fascynując i zachwycając ludzi na całym świecie. A jak to było w Polsce? My mogliśmy poznać te kultowe klocki dopiero w latach 90 – tych, gdy niewielkie pudełeczko z plastikowymi, niespotykanymi wcześniej klockami kusiło z półek Pewexu. Fascynowało nowością i zaskakującymi w swej prostocie, a jednocześnie dającymi ogromne możliwości zabawy figurkami rozmaitych postaci. Ten, komu udało zdobyć się nawet najmniejszy zestaw Lego, nie narzekał w tamtym okresie na brak popularności i nudę, gdyż zapewnione miał towarzystwo wielu rówieśników, którzy choć przez chwilę pragnęli doświadczyć magii małych, kolorowych klocków z wypustkami. Dziś także, mimo powszechnej dostępności klocków na rynku, Lego wywołuje rumieniec ekscytacji na niejednej twarzy. Lego wciąż pozostają najbardziej pożądanymi klockami świata, zachwycając niezmienną jakością wykonania i nienaganną estetyką. Lego to nie tylko zabawa - to gry komputerowe, animacje, maskotki, gadżety, zloty miłośników, parki rozrywki, stała obecność i wywieranie niebagatelnego wpływu na pop kulturę. Sklep z zabawkami Planeta Klocków oferuje ogromną ilość zabawek.

Lego kontra wirtualna rzeczywistość

Dziś okazuje się, że możliwość przekładania najbardziej fantastycznych pomysłów na realne obiekty i stałe przekraczanie granic własnej wyobraźni to wartości cenione bardziej niż wirtualna rzeczywistość. W erze laptopów i smartfonów Lego odnotowuje stały wzrost sprzedaży. Nie oznacza to jednak odcięcia się od nowoczesności i możliwości współczesnej technologii. Lego Technic jest wszak majstersztykiem kreatywności i precyzji tworząc nowoczesne, sterowane modele konstruowane we współpracy ze światowymi markami motoryzacyjnymi. Tyle możliwości i ponadczasowości zaklętych w niewielkich, plastikowych cudeńkach – nie może dziwić światowy fenomen klocków Lego, trafiających dokładnie w aktualne potrzeby swych odbiorców i reagujących na dynamicznie zmieniające się trendy. Z wszystkich tych walorów klocków Lego wynika ich niezmiennie wysoka cena, idzie ona jednak w parze w doskonałością każdego zestawu. Lego to jedna z najbardziej wszechstronnych zabawek, której odbiorcami są absolutnie wszystkie grupy wiekowe – od maluchów po seniorów. To bardzo udana inwestycja w rozwijanie wyobraźni dziecka, kreowanie własnego małego, kolorowego, plastikowego świata i wspólnie spędzony czas.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium