do kasy suma: 0,00 zł
Masz pytanie?
Wolisz kupić przez telefon?
+42 689 83 33
Fenomen klocków LEGO rozszyfrowany 0
Fenomen klocków LEGO rozszyfrowany

Zaczęło się pod koniec XVIII wieku w Niemczech od klocków drewnianych i kamiennych, które rozwijać miały wyobraźnię dziecka i jego zdolności manualne. Te proste w swej formie zabawki nie dawały zbyt wielu możliwości zabawy, jednak idea zabawek konstrukcyjnych przetrwała do dziś, przechodząc rewolucyjne zmiany na przestrzeni lat. Prawdziwy przełom przyniósł wiek XX.

Duńskie klocki podbijają świat

Klocki lego - historia powstania marki lego

Klocki Lego znają wszyscy – zarówno pokolenie dzisiejszych trzydziestoparolatków, dla których w latach 90 –tych klocki Lego były obiektem marzeń, jak i dzisiejsze dzieciaki, dla których Lego to standardowy element wyposażenia dziecięcego pokoju. Obecne na światowym rynku zabawek od osiemdziesięciu lat, nie tracą nic ze swojej popularności. Twórca klocków Lego, Oleg Kirk Christiansen z pewnością nie spodziewał się, że niepozorne klocki z plastiku staną się jedną z najbardziej rozpoznawanych zabawek na świecie i symbolem współczesnej popkultury. W niewielkim duńskim miasteczku Christiansen założył rodzinną firmę, której przyświecał cel projektowania zabawek dla dzieci, łączących prostotę z doskonałą jakością wykonania. Początkowo skoncentrowany na drewnianych zabawkach Christiansen z czasem sięgnął po tworzywa sztuczne, tworząc jedną z najbardziej rozpoznawanych marek na świecie. Sama idea modułu z łączącymi się w dowolnych konfiguracjach wypustkami pozostaje niezmieniona od lat, ewoluowały natomiast szczegóły, np. coraz bardziej realistycznie wyglądające elementy, wprowadzenie tematycznych kolekcji czy ruchomych, zdalnie sterowanych konstrukcji. Owocem kreatywności projektantów klocków Lego są kolekcje Lego Duplo dla najmłodszych, Lego City, Lego Friends czy Lego Technic. Warto wspomnieć także o Playmobil – klockach osadzonych w nieco innej koncepcji. To klocki systemowe dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, dające możliwość złożenia trwałych zestawów, od tych najprostszych po najbardziej fantazyjne.

Małe, plastikowe, znane na całym świecie...

Fenomen Lego polega na ich prostocie, a zarazem bogactwie możliwości ich wykorzystania. Podstawowe moduły to niewielkich rozmiarów klocki o charakterystycznym sposobie łączenia. Tak innowacyjny sposób łączenia klocków Lego umożliwia zbudowanie z nich niemal wszystkiego. Zaś dodatkowe wyposażenie w postaci bajecznych zestawów tematycznych, często stanowiących odzwierciedlenie tego, czym aktualnie zafascynowany jest świat, jeszcze bardziej poszerza granice kreatywności. Specjalistyczne zestawy umożliwiają tworzenie unikalnych, mobilnych konstrukcji, które zachwycają każdego. No właśnie – każdego…Lego to klocki nie tylko dla najmłodszych, dorośli także ulegają ich czarowi. Wystarczy wspomnieć chociażby zapierające dech w piersiach wystawy klocków Lego.

klocki lego - historia

Jak już wspomniano, klocki Lego liczą sobie 80 lat, od samego początku fascynując i zachwycając ludzi na całym świecie. A jak to było w Polsce? My mogliśmy poznać te kultowe klocki dopiero w latach 90 – tych, gdy niewielkie pudełeczko z plastikowymi, niespotykanymi wcześniej klockami kusiło z półek Pewexu. Fascynowało nowością i zaskakującymi w swej prostocie, a jednocześnie dającymi ogromne możliwości zabawy figurkami rozmaitych postaci. Ten, komu udało zdobyć się nawet najmniejszy zestaw Lego, nie narzekał w tamtym okresie na brak popularności i nudę, gdyż zapewnione miał towarzystwo wielu rówieśników, którzy choć przez chwilę pragnęli doświadczyć magii małych, kolorowych klocków z wypustkami. Dziś także, mimo powszechnej dostępności klocków na rynku, Lego wywołuje rumieniec ekscytacji na niejednej twarzy. Lego wciąż pozostają najbardziej pożądanymi klockami świata, zachwycając niezmienną jakością wykonania i nienaganną estetyką. Lego to nie tylko zabawa - to gry komputerowe, animacje, maskotki, gadżety, zloty miłośników, parki rozrywki, stała obecność i wywieranie niebagatelnego wpływu na pop kulturę.

Lego kontra wirtualna rzeczywistość

Lego technic - koparka

Dziś okazuje się, że możliwość przekładania najbardziej fantastycznych pomysłów na realne obiekty i stałe przekraczanie granic własnej wyobraźni to wartości cenione bardziej niż wirtualna rzeczywistość. W erze laptopów i smartfonów Lego odnotowuje stały wzrost sprzedaży. Nie oznacza to jednak odcięcia się od nowoczesności i możliwości współczesnej technologii. Lego Technic jest wszak majstersztykiem kreatywności i precyzji tworząc nowoczesne, sterowane modele konstruowane we współpracy ze światowymi markami motoryzacyjnymi. Tyle możliwości i ponadczasowości zaklętych w niewielkich, plastikowych cudeńkach – nie może dziwić światowy fenomen klocków Lego, trafiających dokładnie w aktualne potrzeby swych odbiorców i reagujących na dynamicznie zmieniające się trendy. Z wszystkich tych walorów klocków Lego wynika ich niezmiennie wysoka cena, idzie ona jednak w parze w doskonałością każdego zestawu. Lego to jedna z najbardziej wszechstronnych zabawek, której odbiorcami są absolutnie wszystkie grupy wiekowe – od maluchów po seniorów. To bardzo udana inwestycja w rozwijanie wyobraźni dziecka, kreowanie własnego małego, kolorowego, plastikowego świata i wspólnie spędzony czas.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium